Únava – čo ju spôsobuje a ako sa jej zbaviť

Každá doba je niečím príznačná. Tú súčasnú by sme bezpochyby mohli označiť za uponáhľanú. Okolie a častokrát aj my sami na seba kladieme stále vyššie nároky. Chceme byť stále výkonnejší, rýchlejší a efektívnejší. Spíme menej ako by sme chceli. Po zazvonení budíka začneme boj s časom, aby sme boli včas v práci. Zhon v zamestnaní striedame s osobnými a domácimi povinnosťami… Niet divu, že jedného dňa telo prestane dodávať energiu, ktorá mu dlhodobo chýba. Ako s únavou bojovať a čo všetko sa môže za častým pocitom vyčerpanosti skrývať?

Čo je únava a ako vzniká?

Únava je subjektívny pocit. Signál, ktorý organizmus vysiela, aby varoval pred totálnym vyčerpaním energetických zásob tela tak fyzických, ako aj psychických, či dokonca aj oboch súčasne. Existuje niekoľko foriem vyčerpania:


 • fyzická únava - sa zväčša prejavuje bolesťou (hlavne svalov a kĺbov), 

 • psychická zasa ospalosťou, zníženou pozornosťou, bolesťou hlavy a podobne. 

 • chronická únava je únava organizmu, ktorá trvá minimálne pol roka a dlhšie. Často sa objavuje aj bez zjavnejšej záťaže tela či psychiky.POZOR! Nie je únava ako únava!

Únava je úplne prirodzenou reakciou organizmu v prípade, keď človek prežíva väčšie zaťaženie, než je obvykle zvyknutý. Ak však psychická či fyzická záťaž narastie do extrémnych rozmerov a pretrváva príliš dlho, k slovu sa prihlási vyčerpanosť a dlhodobá alebo ak chcete chronická únava. Tie však už rozhodne prirodzené nie sú! Práve naopak, môžu byť spúšťačmi ďalších pridružených ochorení. Preto by sme jej mali venovať patričnú pozornosť. Ako sa nadmernému zaťaženiu vyhnúť a ako sa s týmto stále bežnejším problémom dnešnej doby popasovať si povieme nižšie.

TIP: Prečítajte si ako Moringa pomáha pri mnohých chorobách

 

Najčastejšie príčiny únavy

Jednou z najčastejších príčin býva ako inak stres. Ten býva spúšťačom takmer každého ochorenia, no pozor, je ich podstatne viac, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať:

 • nedostatok spánku - nespavosť, poruchy spánku, ponocovanie

 •  nadmerná fyzická záťaž - športovanie, fyzicky namáhavá práca

 • nadmerná psychická záťaž - psychický tlak, stres, trauma

 • rôzne fyzické ochorenia - chudokrvnosť, horúčka, infekcia

 •  dlhotrvajúce psychické stavy - depresie, úzkosti, strach

 • gravidita - tehotenstvo

 • obezita - prejedanie sa, nezdravá strava

 • nadmerné teplo - prehriatie organizmu, úpal, vydýchaný vzduch

 •  nedostatok tekutín - dehydratácia

 • nadmerný príjem alkoholu

 • fajčenie

 

Najčastejšie príznaky únavy

 • stereotyp - monotónna práca, nuda

 • problémy so zrakom, napríklad rozmazané videnie. bledosť v tvári, prepadnutá tvár

 •  kruhy pod očami

 • padanie viečok, klipkanie očami

 • štípanie očí, prípadne svrbenie

 •  červené až krvavé bielka

 • zívanie, denná ospalosť,

 • točenie hlavy, zahmlievanie pred očami

 • bolesti hlavy

 • celková svalová slabosť

 • celková spomalenosť

 • odpovede s latenciou

 • celkovo spomalené reakcie - vyšší reakčný čas

 • poruchy koncentrácie

 • poruchy myslenia

 • apatia, ľahostajnosť

 •  podráždenosť, kolísanie nálad až agresivita

 • úbytok hmotnosti

 


       Ako bojovať proti únave?


1. Najdôležitejší je spánok a pravidelný rytmus

Chodíte neskoro spať a spíte ledva 5 hodín? Alebo patríte skôr medzi tých, ktorí radi vyspávajú? Ani jedno nie je správne. Ba dokonca je nadbytok spánku niekedy ešte horší, ako jeho nedostatok! Ideálna dĺžka spánku sa pohybuje niekde v rozmedzí 6 až 7 hodín.

RIEŠENIE: Choďte VČAS a PRAVIDELNE spať. Nastavte si v telefóne pripomienku, ktorá vás v istej (najlepšie v tej istej) hodine upozorní na to, že je čas si ľahnúť, aby ste vášmu telu dopriali dostatočný čas na oddych a regeneráciu.

 

2. Naučte sa správne plánovať a oddychovať

Chronický únavový syndróm postihuje prevažne ženy v najproduktívnejšom veku 25 až 40 rokov. Nečudo, keď treba myslieť na deti, domácnosť, prácu, partnera, rodičov… Príliš veľa úloh v každodennom živote však vedie k zníženej koncentrácii, čo je v konečnom dôsledku kontraproduktívne.

RIEŠENIE: Najlepšie je pripraviť si sytematický časový plán, tzv. TO DO zoznam. Zapíšte si tieto povinnosti v bodoch a postupne ich škrtajte. Neprepínajte svoje sily, snažte sa vyhovieť svojim potrebám tak často a tak dlho, ako potrebujete. Odpočívajte vždy, keď vás na to vaše telo vyzve. 

TIP: Ako nás moringa chráni pred syndrómom vyhorenia.


3. Pustite si do bytu viac slnečného svetla

Nie nadarmo sa hovorí: „Kde nechodí slnko, tam chodí lekár.“ Svetlo vyvoláva tvorbu serotonínu - hormónu šťastia, ktorý okrem dobrej nálady vplýva aj na bdelosť. Je dokázané, že zvýšený počet depresií stúpa v období jesene a zimných mesiacov. Inak tomu nie je ani v severských krajinách. Dôvodom je práve sychravé počasie a nedostatok slnečných dní. Svetlo taktiež spúšťa tvorbu melatonínu, ktorý je dôležitý pre správne fungovanie spánkového rytmu.

RIEŠENIE: Odkryte závesy, presvetlite svoj byt aj pracovný priestor, choďte natankovať slnko počas obednej prestávky, prejdite sa, buďte aktívni a nepreseďte celý deň len za počítačom...

 

4. Pravidelne vetrajte

Iba okysličený mozog môže správne fungovať! V miestnosti kde spíte a celú noc vydychujete, nie je taká koncentrácia kyslíka ako na čerstvom vzduchu. Navyše sa zvyšuje teplota v miestnosti, ktorá negatívne vplýva na bdelosť a navodzuje pocit ospalosti.

RIEŠENIE: Najlepšie je, hlavne v teplých mesiacoch, nechať pootvorené okno, prípadne mikrovetranie. Dostatok kyslíka má vplyv nielen na dobrý a kvalitný spánok počas celej noci, ale aj na ľahšie prebúdzanie a pocit sviežosti po celý deň.


5. Dodržiavajte pitný režim! (nielen v letnom období)

Veľa ľudí zvykne piť až vtedy, keď pociťuje smäd. Pritom ten je už prvým znakom dehydratácie. Pociťujete únavu, ste bez nálady, môže sa vám motať hlava, zatvárať oči. Je to prosté: málo tekutín spôsobuje zníženie krvného tlaku, nižšie prekrvenie orgánov aj mozgu a následne nesústredenosť únavu a ospalosť. Nedostatok hydratácie v tele pritom nespôsobuje len nedostatočný príjem tekutín, ale taktiež ich nadmerné straty. K tým dochádza dochádza napríklad aj v saune,  pri horúčkovom stave, hnačkách, zvracaní prípadne v niektorých zamestnaniach (pekárne, spaľovne, kuchyne a pod…).

RIEŠENIE: Ideálne je vypiť už po prebudení dva poháre vody a počas dňa doplniť ďalšie dva litre tekutín - najlepšie nesladených a nesýtených nápojov v podobe vody alebo čaju.

 

6. Neprejedajte sa, stravujte sa zdravo

Všetci dobre vedia, že po výdatnom obede prichádza na rad útlm. Človeku sa chce spať a nevie sa poriadne sústrediť na akékoľvek činnosti. Nielen množstvo, ale aj kvalita stravy zohráva veľkú úlohu. Čoraz viac gastroenterológov sa prikláňa k tomu, že práve tá má výrazný vplyv na črevnú mikroflóru, a tá zase na naše fyzické ale aj duševné zdravie. Nie nadarmo sa žalúdku hovorí aj „druhá hlava“. Nezdravá strava znižuje našu fyzickú výkonnosť, zvyšuje unaviteľnosť a dokonca vplýva aj na našu náladu, stavy a prejavy.

RIEŠENIE: Dávajte si preto aspoň pozor na to, čo obedujete. Držte sa tohto pravidla: Čím mastnejšie jedlo, tým väčšia únava. Najvhodnejšia je zelenina a ovocie, napríklad čerstvý šalát alebo dnes tak obľúbené zeleninové bowls. Po jedle si pokojne dajte prírodný multivitamín Moringa Caribbean COMPLETE zo sušených listov a stoniek moringy karibskej, ktorá je známa ako prírodný elixír vitality.

 

7. Nepodceňujte silu prírody a byliniek

Západná medicína je už akosi zvyknutá mať na každý problém liek. Bolí vás hlava? Dajte si analgetikum. Máte problém s nadúvaním? Dajte si pastilku z reklamy. Nejedna babka bylinkárka by dnes len pokrútila hlavou. Pomoc na takéto a podobné problémy nájdeme totiž aj v prírode bez toho, aby sme sa museli dopovať chémiou. Možno vám len chýbajú potrebné vitamíny. Nie je žiadna novinka, že v našich končinách ľudia trpia nedostatkom vitamínu D. Práve ten je spúšťačom mnohých neduhov. Alebo vám chýba Béčko, Céčko… Skôr, ako vás na to telo upozorní protireakciou, radšej jej rovno predíďte.

RIEŠENIE: Ideálnym pomocníkom Moringa Complete moringa karibská, zelený bojovník proti únave, ktorá vďaka svojmu zloženiu dodáva telu dennú dávku vitamínov, minerálov a antioxidantov. Má vysoký obsah vitamínu A a železa, ktoré účinne bojujú proti neustálej únave a celkovej vyčerpanosti organizmu.


8. “Natankujte sa”

Mnohí z nás častokrát pociťujeme únavu, no ignorujeme ju, pretože toho máme ešte toľko na práci! V tejto uponáhľanej dobe sa to už stalo akousi samozrejmosťou, lebo čo neurobíte dnes, musíte odložiť na zajtra a povinnosti vás aj tak doženú.

RIEŠENIE: Ak máte počas obednej prestávky potrebu si zdriemnuť, tak tak urobte! Optimálnych je „na nabitie bateriek“ údajne desať až tridsať minút.


9. Dajte svoj život do pohybu

Stále viac ľudí trávi čas za počítačom či v sedavých zamestnaniach. Pri nedostatku pohybu prepína telo automaticky do režimu spánku.

RIEŠENIE: Preto častokrát pomôže, ak sa občas postavíte, alebo aspoň prejdete na čerstvom vzduchu. Ako kompenzácia sedavého zamestnania je pravidelné cvičenie a pohyb. Pomáhajú nám udržiavať si zdravé telo ale aj zdravého ducha. Aktívne športovanie znižuje únavu a zlú náladu aj tým, že potláča tvorbu kortizolu, ktorého máme nadbytok hlavne pri strese. Taktiež pomáha odbúravať vodu v tele, čím redukuje obezitu a pomáha v boji proti tmavým kruhom pod očami. Naopak zvyšuje tvorbu endorfínov, hlavne už spomínaného serotnínu, čím zlepšuje náladu a zvyšuje taktiež energiu. To je dôvod, prečo sa po ňom necítime unavení, ale práveže oddýchnutejší a aktívnejší.


10. Neignorujte rytmus a signály svojho tela

Ste unavení? Bolí vás hlava? Máte stuhnutý chrbát? Normálne, poviete si. častokrát veľmi dobre viete, že unavení ste preto, lebo ste si “dopriali” nanajvýš 5 hodín spánku. že vás bolí hlava, lebo ste dnes vypili ledva pohár vody a že vás pobolieva chrbát, lebo ste za počítačom presedeli viac ako by bolo zdravé. No prečo tieto signály tela ignorujeme? 

RIEŠENIE:  Naše telo najlepšie vie, čo potrebuje a dáva nám to patrične najavo. Potrebuje pravidelný rytmus, pravidelný spánok, pravidelný prísun potravy. Príroda to tak zariadila a našou úlohou nie je nič viac ani nič menej, ako venovať sami sebe viac pozornosti.Nadmerná únava patrí do rúk lekára

Ako sme si už povedali, nadmerná únava je často spôsobená kombináciou viacerých faktorov – fyzických aj emocionálnych. Napriek tomu existuje i rad závažnejších zdravotných  faktorov, ktoré môžu byť spúšťačom alebo vedľajším účinkom oslabenia organizmu - ako napríklad diabetes, chudokrvnosť alebo potravinové intolerancie. Odpovedzte si na na tieto otázky:

 • Kedy sa únava objavila?

 • Ako dlho to trvá?

 • Cítili ste sa tak už niekedy?

 • Začali ste brať nejaké nové lieky?

V prípade, že ste nenašli odpovede na vaše otázky a únavu neviete pripísať žiadnemu zo spomenutých bodov, obráťte sa na lekára, či za tým nie je vážnejšia zdravotná príčina.