„Polyfenoly predstavujú vzhľadom k svojmu širokému spektru účinkov skutočný zázrak medzi sekundárnymi fytochemikáliami.“ – Olaf Adam v „Príručka k nutričnej medicíne“
Všestranne užitočné polyfenoly
O polyfenoloch sa skutočne často hovorí, pretože tieto bioaktívne látky posilňujú cievy a imunitný systém a chránia nás pred infekciami a rakovinou. Predovšetkým modré hrozno a granátové jablká sú bohaté na polyfenoly. Vo forme farbiva tanínu ale aj vo forme dochucovadiel slúžia polyfenoly, bioflavonoidy a rastlinné sprievodné materiály na to, aby škodcov držali na uzde a naopak prilákali hmyz potrebný na opeľovanie. Polyfenoly patria medzi fytamíny, čo sú rastlinné zložky pre naše zdravie podobne nevyhnutné ako vitamíny. Mnohé polyfenoly majú na zdravie ľudí blahodarný účinok. A Moringa je obzvlášť dobrým zdrojom polyfenolov.
Moringa obsahuje päťkrát viac polyfenolov ako sója
Flavonoly patria medzi polyfenoly. V sóji sú obzvlášť silne koncentrované – 200 mg na 100 g celkovej hmotnosti. V extrakte z listov Moringy sa dokonca dosiahlo senzačných 995 mg na 100 g! Ako sa už preukázalo počas trojmesačnej štúdie na skupine žien, zlepšujú flavonoly epikatechín a katechín štruktúru pleti a funkciu pokožky. Skúmané osoby dostávali na pitie denne kakao s flavonolom. Výsledkom bola lepšia hydratácia pleti a znížený sklon k drsnosti či šupinateniu pokožky. Takisto sa zlepšila odolnosť pleti voči slnečnému žiareniu. Flavonoly ako práve katechín pôsobia antikarcinogénne a kardioprotektívne (chránia srdce). Štúdie ukazujú, že kombinácie katechínov v rastlinách vykazujú synergický účinok a majú väčšie spektrum účinnosti ako jednotlivé látky z lekárne. Lekári, napr. profesor Dr. Walter Veith však odporúčajú fytoestrogény alebo flavonoly nielen ženám, ale aj mužom.
(prednáška Dr. Veitha: http://www.videogold.de/vortrag-von-prof-dr-walter-veith-heilung-durch-pflanzen/)