Je všeobecne známe, že z diabetického ochorenia sa stala celosvetová epidémia. Určite ste sa s týmto ochorením stretli aj vy, alebo váš blízky. Ľudia sa musia tomuto ochoreniu prispôsobiť a pri závažnejších formách im strpčuje život pravidelná dávka inzulínu. Ale i v tak konzervatívne vnímanej liečbe sa dá pomôcť niečím novým, obohatiť ju a zefektívniť. Reč je samozrejme o moringe.
Každý rok u nás ochorie viac ako 350 000 ľudí na diabetes mellitus, pričom tendencia je hrozivo stúpajúca. Pokiaľ by mal súčasný trend pokračovať, bol by v roku 2050 každý tretí muž a takmer 40 percent žien postihnutých diabetes. Pribúda tiež počet detí s ochorením získaného diabetu typu II, ktorý sa v minulosti nazýval diabetom dospelých, pretože ním boli postihnutí iba starší ľudia.
Prevencia je dôležitá
Prevencia proti diebetes je známa pod heslom ujdi cukrovke. Aj takto pomenúvajú lekári metódu prevencie- t.j. propagujú aktívny pohyb. Pomôže samozrejme aj správna životospráva, menej sladkého jedla, bielej múky a tukov živočíšneho pôvodu.
Samotné ochorenie je už dlhšie obdobie pod drobnohľadom vedcov a diabetológov. Vedci stále skúmajú zníženie hladiny cukru v krvi u pacientov s ochorením diabetes a veľmi často sa pri vývoji účinnejších látok stretnú s moringou.
Moringa fascinuje odborníkov na diabetes
Profesor Wolfgang Vierling z Technickej univerzity v Mníchove napríklad informoval, že listy moringy obsahujú zložky znižujúce hladinu cukru v krvi. Chróm prítomný v moringe pomáha znásobiť účinok inzulínu a podporuje absorbciu glukózy z krvi. Samozrejme, ako i v iných oblastiach vznikajú rôzne mýty o zázračnom použití moringy, v súvislosti s cukrovkou tomu nie je inak. Samotná moringa nie je odpoveďou na rozsiahle potlačenie tejto choroby. Nebyť však napríklad liečiteľov z Indie, vedci by nemohli zistiť jej aktívne zložky, ktoré sa dajú kombinovať s klinickou liečbou diabetesu. Faktom je, že v rastlinnom svete nenájdete nič účinnejšie na diabetes ako je moringa. Aj v univerzitnej nemocnici v Dakare a Senegale sa pýtali pacientov s diabetes na užívanie rôznych liečivých rastlín. Z celkovo 41 rastlín bola moringa zo 65,9 percent najčastejšie uvádzaným prostriedkom.
Testovanie pod drobnohľadom
Portál sciencedirect informoval o množstve výskumov, ktoré dali za pravdu mnohým predchádzajúcicm vedeckým bádateľom. Egyptskí vedci účinky moringy testovali na potkanoch, ktoré sa bežne v takýchto laboratóriach používajú. Dospeli k veľmi zaujímavým záverom. Extrakt z moringy spôsobil u testovaných subjektov zníženie hladiny glukózy z 380 percent na 145 percent, teda ich hladina cukru v krvi bola znížená až dva a pol krát. Zároveň sa v ich krvi zvýšila hladina veľmi dôležitého antioxidantu a to konkrétne glutathionu z 22 na 73 percent.
V nedávnej štúdii Lekárskej univerzity Hainan v Číne, uverejnenej v prestížnom magazíne Asian Pacific Journal of Tropical Biomedicine, dokázali vedci potvrdiť antidiabetický účinok moringy. Rozsiahla štúdia potvrdzuje aj úspešný boj moringy, ako doplnkovým liečivom s hyperglykémiou, teda stavom u diabetikov, kedy sa hladina glukózy v krvi zvýši nad 10 mmol/l.
Moringa vie byť užitočná pomocníčka pri rôznych liečbach a výnimkou nie je ani cukrovka. Nevyrieši sama závažné formy diabetesu, no dokázateľne pomôže v spolupráci s bežnou liečbou zmierniť jeho prejavy.