Moringa, strom života, o ktorom všetci hovoria. Tento multitalent je údajne rastlinný všeumelec – turbo, ktorého všetky časti majú jedinečné zdravotné účinky. Prečo je však táto „power“ rastlina taká cenná?
Prírodný všeumelec
Moringa oleifera, ako znie oficiálny názov „zázračného stromu“, ktorý sa nazýva aj chrenový strom, pôvodne pochádza z oblasti Himalájí – severozápadnej Indie, Pakistanu, Bangladéša, Afganistanu, kde ešte možno nájsť veľmi staré porasty. Moringa je považovaná za rastlinu s najvyšším obsahom živín na Zemi a v roku 2008 ju US National Institue of Health vyhlásil za rastlinu roka. Odvtedy pokračuje jej víťazné ťaženie aj po Európe.
Aké mladé je využívanie moringy v Európe, také staré sú vedomosti o jej obrovskom potenciáli v starých, predovšetkým ázijských kultúrach. „Už vo védskych textoch sa píše o výnimočných vlastnostiach stromu moringa.. Ajurvéda tvrdí, že moringa dokáže liečiť alebo predchádzať až 300 chorobám. Strom je považovaný za nenáročný – to sa však týka skôr jeho schopnosti prežiť v drsných klimatických podmienkach. Aj po výraznom zrezaní opäť rýchlo dorastie a prežije aj veľké sucho a nehostinné podmienky. V stredoeurópskych zemepisných šírkach sa mu žiaľ nedarí a tu nerastie. Moringa je tropicko-subtropický strom, ktorý dlhodobo neznáša teploty pod 10°C. Okrem toho moringe chýba v našich zemepisných šírkach slnečná energia.
Široké spektrum účinnosti
Neporovnateľne vysoký obsah vitamínov a minerálnych látok robí z Moringy cennú potravinu – predovšetkým pre ľudí, ktorí sa stravujú vyvážene, vegetariánsky alebo vegánsky. Moringa má mimoriadne vysokú hodnotu ORAC. ORAC znamená Oxygen Radical Absorbance Capacity a označuje schopnosť zachytávať kyslíkové radikály. Potraviny s vysokou hodnotou ORAC sa často označujú ako super foods, pretože vykazujú mimoriadne veľa zdravých obsahových látok. Z tohto pohľadu patrí moringa popri acai, čučoriedkach, chia, kombuche či goji k superplodom, ktoré môžu spôsobiť „skutočný zázrak“.
Využiť sa dá prakticky všetko: listy – sušené alebo zomleté na prášok – semená, kvety, korene, kôra a plody ako čaj, prášok na primiešavanie do nápojov, jogurtu alebo banánovej kaše, olej a množstvo ďalších foriem spracovania. Vôňa listov, resp. prášku z listov pripomína špenát. Obe rastliny obsahujú glukosinoláty, ktoré spôsobujú ich ostrú vôňu. Aj chuť moringy pripomínajúca chren je pripisovaná šťavnatým častiam rastliny.
Betakarotén a chlorofyl zabezpečujú žiarivo zelenú farbu listov. Na trhu sa už dlhšie nachádzajú aj ďalej spracované produkty, ako špaldové cestoviny s moringou, keksy, ovocné tyčinky, ovocné cukríky či koreniace zmesi, ktoré väčšinou pokryjú dennú potrebu živín už jednou porciou. Olej z moringy pôsobí mimoriadne priaznivo na pokožku, vďaka vysokému bodu varu sa však používa aj v kuchyni. Tento takzvaný behenový olej, ktorý je lisovaný z plodov, resp. semien, sa používa ako mazací prostriedok, jedlý olej a tiež na výrobu mydiel a kozmetických prípravkov. Mladé, mäsité korene sa v krajinách pôvodu spracovávajú ako zelenina. Moringa sa však uplatňuje aj ako liečivo, prírodný pesticíd, čistiaci prostriedok či dokonca ako biopalivo. Kôra sa využíva v medicíne ale aj na výrobu lán a papiera. Dokonca aj odpadové produkty sa dajú vynikajúco využiť: ako hnojivo pre rastliny alebo krmivo pre zvieratá.
Keďže je moringa taká bohatá na obsahové látky a pôsobí posilňujúco, odporúča sa od dovŕšenia veku približne 40 rokov absolvovať jednoročnú kúru vo forme užívania kapsúl alebo prášku, ktorý sa primiešava do šťavy alebo jogurtu. Je zrejmé, že moringa má priaznivé účinky predovšetkým u starších ročníkov, ak uvážime jej vysoký obsah vitamínov, aminokyselín a antioxidantov, ktoré chránia pred voľnými radikálmi. Pozitívny vplyv má aj rastový hormón zeatín. Pôsobí ako prenášač a stará sa o to, aby mohol organizmus dobre prijať a využiť množstvo vitálnych látok. Rovnako priaznivo pôsobí moringa aj u ľudí, ktorí majú zvýšenú potrebu živín: tehotné a dojčiace ženy, deti, výkonnostní športovci, ľudia, ktorí trpia nedostatočnou výživou, vegetariáni a vegáni a samozrejme starší ľudia.
Moringa sa vyznačuje aj výnimočne vysokým obsahom mangánu, chrómu a vzácneho bóru. Mangán sa okrem iného stará o zdravé kĺby a kosti. Chróm zohráva významnú rolu v metabolizme a pri zaťažení organizmu stresom. Účinky bóru boli zdôraznené v posledných rokoch. Plní dôležitú úlohu v metabolizme vápnika, horčíka a fosforu a úspešne sa podáva pri osteoporóze.
Problematický začiatok
Keď sa široké spektrum účinku zázračného stromu stalo známym, dostal sa do Európy aj menej kvalitný tovar obsahujúci škodlivé látky. To vyvolalo nedôveru voči zázračnej rastline, ktorá na dôvažok mala chuť, na ktorú si bolo potrebné zvyknúť. Medzičasom sa však seriózni dovozcovia špecializovali na dovoz kvalitného tovaru z kontrolovaného pestovania alebo divo rastúcich porastov. V spracovanej forme – ako koreniaca zmes, prášok, v cestách alebo vo forme kapsúl – stráca výrazná chuť svoje opodstatnenie. Spoliehať sa na skúsenosti a kvalitu serióznych dovozcov sa oplatí. Pred približne šiestimi rokmi priviezla spoločnosť Sanleaf prvú zásielku moringy do Nemecka. V pravidelnej spolupráci s vedcami odvtedy dováža bio kvalitu a prírodné porasty – vedomosti odborníkov o mnohostranných vlastnostiach stromu sa neustále rozširujú.
Vhodná ako vodný filter
Veľký potenciál sa pripisuje ďalšej, veľmi prekvapujúcej forme použitia moringy. Pomocou 0,2 g zomletých semien moringy možno z jedného litra znečistenej vody získať pitnú vodu. Semená majú totiž dezinfekčný, sterilizačný účinok. Semená sa rozdrvia na prášok, ktorý viaže pevné častice a baktérie nachádzajúce sa vo vode a spolu s nimi klesá na dno. Po prefiltrovaní sa tak voda stáva pitnou. Prírodné národy v oblastiach pôvodu stromu oddávna využívajú túto metódu na výrobu pitnej vody. Vedci skúmali túto problematiku a podarilo sa im skutočne potvrdiť dezinfekčný účinok moringy. Čím viac bola voda zakalená, tým lepšie dezinfekcia fungovala. Po určitom čase sa však vo vode choroboplodné zárodky opäť rozmnožili. V tejto oblasti budú zrejme potrebné ďalšie testy, čistiaci účinok moringy však sľubuje prinajmenšom istý potenciál. Moringa v našom bláznivom svete stravovania, v ktorom sa popri zjavnom prebytku prejavuje aj extrémny nedostatok, má jednoznačné šance ukázať svoje prednosti pri mnohých príležitostiach. Možno dokáže dosiahnuť ešte oveľa viac v regiónoch sveta, ktoré trpia podvýživou. Príbeh moringy ostáva aj naďalej veľmi vzrušujúci.
Moringa sa v ajurvéde používa pri nasledovných ochoreniach…
…alergie (oči), predčasné starnutie, astma, očné problémy, bakteriálne infekcie, nadúvanie, vysoký krvný tlak, strata krvi, bronchitída, cholera, kolitída, diabetes, hnačka, zápaly, problémy s pamäťou, žltačka, hemoroidy, bolesti hlavy, ochorenia pečene, šeroslepota, nervozita, reuma, bolesti, nedoslýchavosť, skorbut, tuberkulóza, nádory, nevoľnosť, neplodnosť, podvýživa, zápcha, vírusové ochorenia, nedostatok vitálnych látok.
Olej sa používa na starecké škvrny, artritídu, artrózu, zápaly, ochorenia kĺbov, dnu, vrásky, reumu.
Semená sa používajú pri zápaloch, horúčke, problémoch s očami.
Kvety pôsobia stimulačne, posilňujúco, na zlepšenie nálady a ako afrodiziakum.
Niektoré obsahové látky moringy:
- vitamín A, vitamín B1, vitamín B2, vitamín B3, vitamín B6, vitamín B7, vitamín B9, vitamín C, vitamín D, vitamín E, vitamín K, bór, železo, draslík, vápnik, meď, horčík, mangán, fosfor, síra, selén, kremík, zinok
- kvercetín, kaempferol, beta-sitosterol, enzýmy, omega-3, omega-6 a omega-9 mastné kyseliny
- sekundárne rastlinné látky ako alfa-karotény, beta-karotény, beta-kryptoxantín, luteín, zeaxantín, chlorofyl atď.
- moringa obsahuje 18 z 20 aminokyselín
Aký nenápadný je strom samotný, také bohaté na živiny sú všetky jeho časti.