Aby mohlo telo budovať zdravé tkanivá, potrebuje všetkých osem esenciálnych aminokyselín, ktoré si nedokáže vyrábať samo.
Sú to izoleucín, leucín, lyzín, metionín, fenylalanín, treonín, tryptofán a valín. Tieto esenciálne aminokyseliny musia byť dodávané v potrave, pretože naše telo nie je schopné si ich samé vyrobiť. Ak v strave chýba čo i lej jediná esenciálna aminokyselina alebo sa v nej vyskytuje len v malom množstve, nie je organizmus schopný z ostatných aminokyselín vytvárať stavebné kamene pre stavbu bunkového tkaniva. Obzvlášť pre vegetariánov, vegánov a milovníkov surovej stravy je dôležité, aby do svojej stravy zaradili komplexné rastlinné bielkoviny prítomné v Moringe, výťažku z jačmeňa a pridať treba aj sinicu Anabaena flos-aquae, pretože mnohé rastlinné bielkoviny sú „nekomplexné“. Napríklad obilie obsahuje iba nízky podiel esenciálnej aminokyseliny lyzín, zatiaľ čo fazuľa zasa vykazuje nedostatok metionínu. Na rozdiel od väčšiny iných rastlín obsahuje Moringa vysoký podiel ako metionínu, tak aj lyzínu. 100 g prášku zo sušených listov Moringy obsahuje 926 mg tryptofánu, z ktorého náš mozog vyrába dôležitý neurotransmiter, tzv. „hormón šťastia a dobrej nálady“.
Aby sme sa mohli učiť, dokázali sa sústrediť, zachovávať si vyrovnanú náladu a tešiť sa dobrému pocitu zo života, potrebujeme vysokú hladinu serotonínu. Ak je hladina serotonínu príliš nízka, trpíme výkyvmi nálad, depresiami, úzkosťami, nespavosťou a problémami s učením a koncentráciou. Večer naše telo premieňa serotonín na spánkový hormón melatonín, takže môžeme ľahšie zaspať. Serotonín tiež podporuje kontrakciu hladkých svalových buniek a pôsobí proti migréne a zápalom. Aminokyselina tryptofán je okrem Moringy prítomná vo významnom množstve v sezame, v banánoch, ananáse, papáji a siniciach Anabaena flos-aquae.
Histidín nájdeme v extrakte z listov Moringy v koncentrácii 1357 mg na 100 g prášku zo sušených listov. Histidín zvyšuje odolnosť organizmu voči toxínom prítomným v životnom prostredí a alergénom. Histidín sa nachádza koncentrovaný v hemoglobíne a pôsobí preventívne proti anémii. Okrem toho je histidín dôležitý pre dobré prekrvovanie a dobrý sluch. Táto aminokyselina sa používa aj pri reumatizme a na zvýšenie libida.
Izoleucín je tiež dostupný v listoch Moringy. Táto aminokyselina zohráva dôležitú úlohu ako súčasť mnohých proteínov a enzýmov. Izoleucín je dôležitý pre optimálny rast a je súčasťou hemoglobínu; zabezpečuje tiež normálnu hladinu cukru v krvi, zdravie svalového tkaniva, vytrvalosť a telesnú energiu. Izoleucín tiež reguluje metabolizmus.
Podobne ako izoleucín a valín je leucin dôležitý pre zdravý telesný rast, zdravý vývin svalovej hmoty, zdravé kosti a zdravú pleť. Okrem toho podporuje aj hojivé procesy. Leucín znižuje hladinu cukru v krvi, čo je významné pre diabetikov. Nezávisle od pečeňového metabolizmu je lucín pre svaly okamžitým zdrojom energie. Podporuje okrem toho aj činnosť neurotransmiterov ako serotonínu a dopamínu a pôsobí týmto svojím vplyvom nepriamo na zlepšenie nálady.
Lyzín je tiež dôležitý pre zdravý rast, ukladanie vápnika v kostiach a tvorbu protilátok. U ľudí s vysokou hladinou tukov znižuje hladinu triglyceridov. Lyzín napomáha dodávke proteolytického enzýmu trypsínu do pankreasu. Okrem toho lyzín pomáha bojovať s vírusmi, predovšetkým herpesvírusmi, podporuje hojenie rán, reguluje vysoký krvný tlak a znižuje zraniteľnosť voči stresu a úzkosti.
Síru obsahujúce aminokyseliny metionín a cystín podporujú detoxikáciu organizmu, chránia proti UV žiareniu a röntgenovým lúčom a ničia voľné radikály. Obe aminokyseliny a ich komponenty sú súčasťou nechtov, kože a vlasov. Z tohto dôvodu bránia tiež predčasnému starnutiu. Cystín má aj protizápalové účinky. Ako metionín tak aj cistín pomáhajú budovať svalovú hmotu a spaľovať telesný tuk. Metionín je najdôležitejším prvkom terapie podľa Johanny Budwig a podporuje v spojení s ľanovým olejom zásobovanie nádorových buniek kyslíkom. Dr. Johanna Budwig sa dožila 95 rokov a propagovala „diétu na báze bielkovín a oleja“ vychádzajúcu z tzv. „Warburgovej hypotézy“ laureáta Nobelovej ceny v odbore lekárstva Otta Warburga vysvetľujúcej vznik rakoviny hrubého čreva, ktorá bola potvrdená v roku 2006 pri laboratórnych experimentoch na myšiach.
Nakoľko nádorové bunky prosperujú v anaeróbnom prostredí, „neznášajú“ kyslík, pretože ten účinne brzdí ich rast.
Fenylalanín a tyrozín posilňujú náš nervový systém, pretože tyrozín je dôležitý pre produkciu neurotransmiterov dopamínu a noradrenalínu. V tele sa fenylalanín premieňa na tyrozín. Tieto obe aminokyseliny sú preto ideálne v boji proti kolísaniu nálady, proti bolesti, pôsobia na zlepšenie pamäti a sú dokonca vhodné aj na zníženie chuti do jedla. V organizme pomáhajú navodiť pocit šťastia, optimizmu a chuti do života, a preukázateľne tiež pomáhajú proti depresii a zmenám nálad. Ako starneme, produkuje naše telo stále menej dopamínu z tyrozínu a fenylalanínu. Bez dostatočného množstva dopamínu nemôžeme dosiahnuť pocit harmónie, pokojného sústredenia, vnútorného mieru a radosti zo života či šťastia. Tyrozín je prekurzorom kožného pigmentu melanínu a chráni proti škodlivým účinkom ultrafialového žiarenia.
Treonín je nevyhnutný na tvorbu kolagénu a elastínu, ktoré tvoria kožu a udržujú ju pružnú. Táto aminokyselina tiež chráni pečeň, srdce, nervový systém a kostrové svalstvo a napomáha zdravému rastu kostí. Okrem toho tiež posilňuje imunitný systém, keď podporuje tvorbu protilátok. Táto aminokyselina zároveň pomáha pri kŕčoch, stavoch úzkosti a ďalších poruchách nervového systému. Valín stimuluje a posilňuje vytváranie energetických rezerv vo svaloch a podporuje rast svalovej hmoty. Okrem toho zvyšuje toleranciu voči stresu a je dôležitý pre metabolizmus neurotransmiterov.
Neesenciálna aminokyselina alanín reguluje hladinu cukru v krvi a zabraňuje tak vzniku cukrovky. Arginín posilňuje imunitný systém a chráni pred erektilnou disfunkciou u mužov. Kyselina asparagová bráni vyčerpaniu a pocitu vyhorenia. Kyselina asparagová napomáha produkcii väčšieho množstva energie, pretože podporuje výrobu adenosintrifosfátu (ATP) potrebného pre mitochondrie, naše bunkové elektrárne. Cysteín je dôležitý pre stavbu bunkovej štruktúry a jej rekonštrukciou. Okrem toho táto aminokyselina bojuje s voľnými radikálmi. Cysteín je aj silným antioxidantom, pretože umožňuje telu eliminovať ťažké kovy a tak mu pomáha vytvárať mastné kyseliny. Kyselina glutamová zlepšuje pamäť a neutralizuje ťažké kovy a plesne. Glycín je dôležitý na tvorbu protilátok a tým aj pre imunitný systém. Prolín posilňuje srdcový sval a pomáha v boji s aterosklerózou. Serín je dôležitý pre otehotnenie.